Střípky z domova

Rok 2017

Poděkování

Stoletá jubilantka v Domově Sluníčko

Životní jubileum a úctyhodných 100. let oslavila 21. 2. 2017 klientka z Domova Sluníčko p. Božena Lamlová  z Ostravy. Prožila pestrý a krásný život. Skromná a pokorná jubilantka se smyslem pro humor recept na život nemá, ale jak říká „bere život s humorem“. Paní Boženka je společenská, ráda si popovídá s chutí a elánem navštěvuje zájmový ateliér, kde šije. S jehlou a náprstkem dokáže vykouzlit nejeden originální výrobek. Gratulantů bylo mnoho, popřát přišel osobně starosta Vítkovic pan Dlabal, místostarosta pan Koláček, z ČSSZ ředitel pan Ing. Ztratil společně s paní Černochovou. Ještě jednou Naší milé 100. jubilantce paní Lamlové ze srdce přejeme pevné zdraví, štěstí a mnoho dalších spokojených sluníčkových dní v Domově Sluníčko v Ostravě Vítkovicích.

 

Rok 2016 

 

Poděkování

 

Pohlazení na duši všem sluníčkovým pečujícím“

kyticePoděkování poděkování

 

CANISTERAPIE

               Spolupráce se subjekty vstupujícími do průběhu služby  ….. tentokrát o canisterapii

Se sdružením DOGMA spolupracujeme od června roku 2002 . V průběhu třinácti let se stala canisterapie neoddělitelnou součástí poskytovaných sociálních služeb. Prostřednictvím „psích kamarádů“ jsou úspěšně naplňovány individuální plány mnohých uživatelů obou služeb. Canisterapie podporuje uživatele v mnoha oblastech života. Jedná se o podporu a udržení jemné motoriky, podporu v komunikaci verbální i neverbální, oblast sociálně emoční a podporu kognitivních funkcí. Canisterapie je jedním ze zdrojů prevence sociální izolace, které sebou seniorům přináší zásadní životní změna. Tato vysoce odborná činnost  je praktikována paní Andreou Macháčkovou, zkušenou terapeutkou, která předává personálu přímé péče zpětnou vazbu a informace, které jsou zúročovány při poskytování služby.

 

 

Avon  Růžový  běh   2014

 

 

V sobotu 3. května 2014 hostila Ostrava noční běžecký závod nového seriálu  GP Batteries night  run 2014“ . Ani nepřízeň počasí neodradila více než 500 startujících, kteří se vydali na běžeckou trať.

Mimo tohoto běhu na 10 km se uskutečnil také „AVON Růžový běh“ jako vyjádření solidarity s lidmi , nemocnými s rakovinou prsu. Na startovní čáru běhu na 5 km se postavilo šest pracovnic z DomovaSluníčko z Ostravy-Vítkovic, které v zastoupení klientek domova podpořily  tuto akci .Výtěžek  ze startovného  putoval na konto „Avon boje proti rakovině prsu“, ze kterého je podporována prevence, pomoc nemocným a další výzkum tohoto onemocnění. Mezi startujícími byla i herečka Iva Pazderková, která je tváří firmy Avon .

A jak popsaly své pocity účastnice běhu z našeho „Sluníčka“ ?

„Zažily jsme skvělou atmosféru nočního běhu centrem Ostravy  a  pocit solidarity s nemocnými a jejich rodinami. Těší nás , že jsme spolu s ostatními  běžci pomohly dobré věci.“

 

Poděkování patří organizátorce akce Adéle Šípové a ředitelce domova za poskytnutou podporu .

 

 

  

 • Adventní čas ve Sluníčku

V tomto čase vrcholí vánoční přípravy téměř ve všech českých domácnostech. Nejinak je tomu i v našem Domově Sluníčko. I zde, stejně jako doma, si uživatelé strojí vánoční stromek a vyrábějí drobné ozdoby pro vánoční stůl.

 

         Pěškotours  a   Rotopedtours            

1.10. 2013 – 31. 10. 2013

Národní  síť podpory zdraví, o.s vyhlásila v měsíci říjnu IV. ročník PĚŠKOTOURS a VII. ročník ROTOPEDTOURS a . Aktivními účastníky této akce se s podporou personálu přímé péče, stali i klienti obou pobytových služeb našeho domova . Akci jsme, jak je ve Sluníčku zvykem, pojali po svém a tak jsme 1.října  2013 vyrazili z Ostravy do Prahy. Smyslem našeho putování nebyly jen počty kilometrů, ale i povídání o všech městech, která jsme na naší pouti navštívili.  Zajímala nás i historie a pověsti měst. Postupně jsme tak zdolali dominantu Beskyd Lysou Horu navštívili Mosty u Jablunkova, Olomouc, Macochu s její hlubokou propastí, Zlín, Brno s jeho „drakem“a Znojmo. V polovině měsíce října jsme už šlapali přes Třebíč, Jihlavu, Telč a České Budějovice do Plzně – město piva. Z Plzně pak vedly naše kroky do Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové a Pardubic. Pak přišel cíl naší cesty – Praha. A najednou jsme si s lítostí uvědomili, že je 31. října a my končíme i naše velké putování. Vítězi, se stali všichni ze Sluníčka, „kteří do toho šli“. Patří jim uznání   a obdiv.

 

 

 

 

             

 • Rotopedtours  a Pěškotours 2013

 „Věk ani zdravotní stav nerozhoduje, když chcete udělat něco dobrého pro své zdraví!“  Tomuto mottu neodolali ani klienti ve Sluníčku a připojili se k akci, jejímž cílem je zvyšování pohybové aktivity, aktivizace, zvýšení sebejistoty i obecná podpora zdraví a kde překážkou není invalidní vozík, francouzské hole nebo jiná pomůcka. Projekt jsme si upravili na vlastní podmínky, tedy „ušili na tělo“. Od 1.10.2013 budeme cestovat  po jednotlivých krajích naší republiky a seznamovat se vybranými městy, jejich historií      i současností.  Na cestu se vydáme 1.října 2013, své putování ukončíme 31. října 2013.Vítězem bude každý účastník, čili  „není důležité zvítězit, ale účastnit se“.

Držte nám palce.

 

 • Domov Sluníčko navázal  spolupráci s obecně prospěšnou společností MOMENT, která provozuje „žebříkové obchody“, kde sortiment zboží je tvořen z darovaných věcí. V rámci spolupráce jsme oslovili naše zaměstnance…..

„Vážené kolegyně a kolegové,

navázali jsme spolupráci s obecně prospěšnou společností MOMENT, která provozuje „žebříkové obchody“, kde sortiment zboží je tvořen z darovaných věcí.

Můžete darovat :

 • oblečení
 • obuv
 • hračky
 • keramiku
 • dětské věci
 • kabelky, tašky
 • bižuterii 

Děkujeme, že přispíváte na dobrou věc.“

 

 • Neuvěřitelných 101 let dožitých v Domově Sluníčko

Ostrava 01. 06. 2013

Neuvěřitelný 30. červen 1912 má ve svém křestním listě jako datum narození napsané paní Ludmila Kořínková. Nejstarší uživatelka tak ve vítkovickém Domově Sluníčko letos oslavila úctyhodných 101 let. Ve Vítkovicích se narodila, prožila i celé své dětství, a teď i zasloužený důchod. Velkou oporu má ve své početné rodině.

Takto vysoký věk není u nás ve Sluníčku raritou. Příští rok dovrší 100 let mužský zástupce našich uživatelů a v dalších letech nás možná budou čekat i další takové oslavy, vždyť máme rovnou sedm seniorů, jejichž úctyhodný věk je 95 a více let. Průměrný věk našich seniorů se rok od roku zvyšuje, a to nejen díky kvalitní ošetřovatelské péči.

Před 12 lety, když jsme domov otvírali, byl průměrný věk 81 let, nyní je to už 87 let.

Ještě jednou přejeme paní Ludmile Kořínkové do dalších let hodně pevného zdraví, pohody a samé krásné dny prožité v našem domově.