Uskutečněné akce

Leden 2018

Tříkrálový ples  

Ve čtvrtek 25. ledna 2018 se klienti krásně oblékli a zúčastnili Tříkrálového plesu. Tak,  jako na každém plese bylo připraveno drobné občerstvení a kvalitní hudba. Za zvuku foxtrotu se klienti roztančili a nechyběly ani hity Elvise Presleyho, které roztančily celý sál. V závěru plesu nechyběla ani tombola, ze které si klienti odnášeli spoustu krásných výher. Na Tříkrálový ples budeme všichni rádi vzpomínat.

Felinoterapie  

 

Felinoterapie

Poděkování

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosinec 2017

Vánoční kapr 

Dámský klub uspořádal smažení vánočního kapra dne 20.12.2017 a to na přání klientů, kteří si touto cestou mohli připomenout vánoční tradice. Koupili jsme kapra a nechali ho plavat ve vaně. Klienti se na kapra chodili dívat a vzpomínali na Vánoce, které byli zvyklí trávit doma v kruhu rodinném. Při pohledu na kapra se mnohdy vybavily vzpomínky na období, kdy klienti sami byli malí nebo měli malé děti. Na přípravě kapra se podíleli klienti domova pro seniory. Vůně smaženého kapra provoněla celý Domov Sluníčko a klienti si pochutnali na tradičním vánočním jídle. Klienti by rádi tuto tradici zachovali také v dalším roce. 

Ježíškova vnoučata  

Domov Sluníčko se zapojil do projektu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“. V rámci projektu byli obdarováni čtyři senioři, kterým dárky udělaly velkou radost. Děkujeme všem dárcům, kteří se rozhodli obdarovat osamělé seniory. Díky projektu tak mají krásné Vánoce také lidé, kteří by za jiných okolností byli zcela osamělí.   

Pečení cukroví 

Vánoce jsou přede dveřmi, venku padá sníh, začíná první adventní neděle. Také klientky našeho Domova Sluníčko neodolaly a pod vedením ošetřujícího personálu a vedoucí úseku si v pátek 1.12.2017 naplánovaly, že napečou vánoční cukroví. Nejdříve si nasadily zástěrky a rozdělily úkoly. Každá klientka zaujala místo u stolu a mohlo se začít. Práce šla od ruky, nechyběl zpěv, vánoční vyprávění, ani vánoční svařák. Plechy napěchované lahodnými perníčky, lineckým a šlehačkovým cukrovím provoněly ihned v první chvíli celý úsek. Některé klientky se daly do práce s obalováním rumových kuliček. Při pečení vánočního cukroví bylo letos pořádně veselo. Dámy se předháněly se svými zkušenostmi. Na závěr proběhla ochutnávka a naše „cukrářky“ se pochlubily ostatním klientům se svým kulinářským uměním. Celá akce byla zhodnocena pozitivně a už se těšíme na další společnou akci. 

Advent 2017  

Je tady advent. Nejkrásnější období roku. Všichni se pilně připravují na Vánoce, ke kterým patří vánoční stromeček, cukroví a také bramborový salát s kaprem. Ani v Domově Sluníčko tomu není jinak. Advent jsme využili k ozdobení vánočního stromečku, upekli jsme cukroví a provoněli tak celý Domov Sluníčko. Dokonce jsme nezapomněli ani na tradiční štědrovečerní večeři. Ve vaně plaval kapr, s klienty jsme si připravili bramborový salát a společně jsme si za zvuku vánočních koled pochutnali. Vánoční atmosféru nám zpříjemnil pohled z oken, když sněžilo.

Listopad 2017

Beseda o Ostravě 

Oslavu „narozenin“ města Ostravy, od jejíhož založení uplynulo v tomto roce 750 let si nenechali ujít ani senioři v Domově Sluníčko. V březnu navštívili výstavu korunovačních klenotů v Ostravském muzeu, sledovali všechny další akce k tomuto významnému jubileu a 27. října mezi sebou přivítali  vzácného hosta, kterým byla ředitelka Ostravského muzea paní Jiřina Kábrtová. V průběhu besedy se přítomní dozvěděli vše o historii Ostravy a měli možnost prohlédnout si dobové fotografie. Paní ředitelce Kábrtové patřil nejen potlesk, ale i naše poděkování za tuto jedinečnou akci.

Říjen 2017

Výroba oblíbené pochoutky 

V úterý 24.10.2017 jsme se sešli s klienty úseku A1 v kuchyňce Dámského klubu a společnými silami jsme si připravili pochoutku, na kterou již měli klienti dlouhou dobu chuť. Všichni jsme krájeli sádlo a během jeho škvaření jsme se vyprávěli historky o zabíjačkách a také předávali své zkušenosti s výrobou škvarků. Čekání na vytouženou pochoutku nám zpříjemnilo popíjení kávy. Ve středu 25.10.2017 jsme si pochutnali na vytoužené pochoutce – chléb se sádlem a domácími škvarkami.

Víno sem a víno tam, víno kam se podívám! 

Ve čtvrtek 12.10.2017 jsme se s klienty domova pro seniory sešli v jídelně úseku A1 při již tradičním vinobraní. Klienti měli připravené bohaté občerstvení a mohli si tak pochutnat na sýrech, klobáskách a kanapkách. Na stolech nechybělo hroznové víno a samozřejmě byla připravena vína více druhů k ochutnání. Povídali jsme si o pěstování vinné révy, co vše může ovlivnit úrodu a také, jak se víno zpracovává, než se k nám dostane na stůl. Po vyprávění si klienti poslechli písničky Jožky Černého a společně jsme si zazpívali. Všichni se dobře bavili a už se těšíme na další společné setkání.

Národní památník II. světové války v Hrabyni   

Ve středu 4.10.2017 jsme s klienty navštívili Národní památník II. světové války v Hrabyni. Pro seniory byl v uvedeném termínu připraven celodenní program, který kromě přednášek nabízel také projekci filmu z festivalu Jeden Svět: Život začíná po stovce. Klienti měli možnost si prohlédnou minivýstavu fotoaparátů a promítacího zařízení, využít fotokoutek, ve kterém se mohli vyfotit v uniformě nebo navštívit restauraci. Po shlédnutí filmu klienti přiznali, že hlavní hrdinka, které bylo již 102 let je velmi vitální a energií nabitý člověk, který by mohl být inspirací pro každého z nás. Během promítání si klienti mohli pochutnat na drobném pohoštění, vypít si kávu či čaj. Společně jsme si prohlédli památník. Jeden z klientů se přiznal, že památník nikdy nenavštívil, ale spolupracovat při jeho stavbě, která trvala cca 2 roky. Výlet byl pro klienty příjemným zpestřením každodenního života v Domově Sluníčko a těší se na další.

Září 2017

Klobouky  

Ve středu 13. září přijala pozvání do Dámského klubu p. Kocierzová, která se s našimi klienty setkala na zahradě pod pergolou. P. Kocierzová přinesla spoustu krásných klobouků a k nim zajímavé příběhy. Klienti měli možnost si klobouky vyzkoušet, doplnit klobouky parukami a také vhodnými doplňky. Každý klient se mohl nechat vyfotit přítomným fotografem. I když se klienti dobře bavili, brzy nás ze zahrady vyhnal nepříjemný vítr.

Srpen 2017

Folklor bez hranic 

K pestrému létu v Domově Sluníčko plného „zahradních party“, posezení pod pergolou a „pánské jízdy do neznáma“, patřilo jedinečné vystoupení souborů v rámci jubilejního dvacátého ročníku Folkloru bez hranic. Stalo se již dobrou tradicí, že pro naše seniory je vždy připraveno „něco“ speciálního. Nejinak tomu bylo i v letošním roce, kdy 15. srpna 2017 všechny rozezpíval a téměř roztančil folklorní soubor z Prahy. Do země vzdálené nás pak přeneslo taneční vystoupení souboru z Kostariky, plné rozevlátých sukní exotických krasavic a ohnivých mladých mužů. Odměnou vystupujícím byl potlesk a usměvavé tváře všech přítomných. Originální dárky „pro štěstí“ z našich zájmových ateliérů pak u účinkujících sklidily veliký úspěch a vyvolaly i slzy dojetí.

Červenec 2017

Lipový likér  

Když na zahradě Domova Sluníčko vykvetla lípa, napadlo nás s klienty vyrobit si domácí likér z lipového květu. Po měsíci od chvíle, kdy jsme se rozhodli likér vyrobit jsme se sešli  a během sledování cestopisného dokumentu klienti likér ochutnali. Likér se nám podařil a dohodli jsme se, že příští rok zkusíme bezinkový likér.

Zahradní párty ve Sluníčku  

Jednu červencovou slunečnou středu se klienti sešli na pravé zahradní party  a  společně si připravili lahodnou, osvěžující bowli. Nakrájeli ovoce, vše smíchali dohromady a poté už jen stačilo přidat příhodné tekutiny a mohlo se oslavovat léto. Při přípravě bowle jsme si srovnávali ceny potravin tehdy a teď. Klienti se příjemně bavili a nad bowlí si společně užili letní odpoledne.

Prázdninoví utopenci 

Po velmi zdařilých naložených tvarůžkách jsme se s klienty domluvili, že si o prázdninách pochutnáme na utopencích. Na konci června jsme si utopence společně naložili a k jejich ochutnání jsme se sešli v úterý 25.7.2017 v jídelně, protože nám nepřálo počasí. Klienti zapili utopence již tradičně pivem a všichni si pochutnali. V průběhu odpoledního setkání jsme si přiblížili činnost dobrovolných hasičů a také požární sport. Bohužel nás však zradila technika a nepodařilo se klientům shlédnout videozáznamy k dané tématice. Přesto se společné odpoledne vydařilo.

Červen 2017

Tvarůžky  

Ve čtvrtek 22.6.2017 se klienti domova pro seniory sešli v zahradě Domova Sluníčko pod pergolou. Během poslechu letních hitů jsme konzumovali naložené tvarůžky a zapili je pivem tak, jak si klienti již dlouho přáli. Široké okolí pohltila vůně zrajícího sýra a cibule. Tvarůžky jsme nakládali s klientkou dne předem a všem klientům chutnaly. Klienti se těší na další setkání při kterém si naložíme utopence.

Léto vítáme se smíchem  

Dne 4.6. proběhla akce úseku B1. Po sobotní generálce nastoupila v neděli premiéra.  Venku vládlo nádherné počasí. A naše „trio ošetřujícího personálu“ si připravilo pro naše klienty zábavné dopoledne. Posezení pod pergolou spojené s poslechem lidových písní začalo úderem 10 hodiny. Všichni klienti se podle předvádění svých tanečních mistrů rozpohybovali do rytmu hudby a předváděli mimořádné taneční kreace. K tanci a poslechu si dopřáli svoji oblíbenou kávu. Všichni byli velice spokojeni nejen s tím, že byli venku na čerstvém vzduchu, ale že si také trochu zadováděli. Celá akce byla zdokumentována.

Závěrem můžeme říct, že člověk je tak starý, na kolik se cítí. Naši klienti si na nic nestěžují a život berou s humorem. I když se občas cítí osamoceni, užívají si život naplno. Podívejte se na jejich video. To Vám zlepší náladu!

Květen 2017

Kuželkový turnaj  

18. května 2017 na „Kuželkovém turnaji“ získalo „sluníčkové družstvo“ ve složení paní Františka Berková, paní Eliška Bystroňová a pan Břetislav Šoch druhé místo. Vítězům patří poděkování za skvělou reprezentaci domova .

Májové pohlazení  

Den matek oslavily nejen ženy v úterý 16. května. Odpolední program, který jsme připravili ve společenském sále, byl plný dárků. Dárkem prvním bylo hudební vystoupení pana Švidrnocha, který svou harmonikou a známými písněmi potěšil srdce všech přítomných. Musíme se pochlubit, že „muziku“ zdárně doprovázela na vozembouch naše kolegyně Petra Vránová. Po malé přestávce s občerstvením, byl čas na vystoupení dětské cimbálové muziky. Žáci Základní umělecké školy V. Petrželky měli připraveny písničky české, slovenské a také maďarské. Nezapomněli ani na čardáš. Nu a ke svižnému čardáši patří vínečko červené i bílé, po kterém se tak krásně zpívá a je veselo. Odměnou vystupujícím byl upřímný potlesk a slova chvály.

Hudební vystoupení  

Duben 2017

Pálení Čarodějnic  

V úterý 25.4.2017 se sletěly do Domova Sluníčko čarodějnice ze širokého okolí. Svatý Petr akci příliš nepřál, a tak odpolední rej s košťaty probíhal ve společenském sále. Přítomným to ale vůbec nevadilo, párky byly opečeny stejně chutně jako na ohni, chyběla snad jen charakteristická vůně dýmu. K dobré náladě přispěl zlatavý mok, čaj s rumem a samozřejmě pan Piskoř se svou harmonikou, který známými písněmi umocnil náladu reje.

Nebyla nouze o taneček, zpěv, vtipy a dohady,“ kdo je kdo“, a která z čarodějnic je „ta naše“. Nic však netrvá věčně, a tak se čarodějnice po zdařilém odpoledni rozletěly na Petrovy kameny. Předtím však slíbily, že příští rok v dubnu je „Sluníčko“ zase jejich.

Utopenci 

Ve čtvrtek 27.4.2017 jsme se s klienty sešli ke slavnostnímu otevření naložených utopenců. K utopencům jsme podávali pivo a volný čas jsme vyplnili krátkým kvízem. Utopenci všem chutnali.

VELIKONOCE 

V pondělí 10.4.2017 se klienti domova pro seniory sešli při již tradičním velikonočním tvoření. Společně jsme si upletli tatary a ozdobili velikonoční kraslice, které budou ozdobou společných prostor v Domově Sluníčko. Při velikonočním tvoření jsme si společně zavzpomínali na velikonoční tradice.

Také na úseku B2 v domově se zvláštním režimem vyrábíme a zdobíme. Práce nám jde pěkně od ruky. Naprosto neodolatelné velikonoční věnce nám krásně dotvoří atmosféru velikonočních svátků.

Úsek B2 domova se zvláštním režimem provoněl perníkovým kořením a medem. Přípravu na Velikonoční svátky jsme neponechali náhodě. Krásně nazdobené voňavé perníčky nám zpříjemní velikonoční náladu a přijdou k chuti.

Muzikál 

Páteční dopoledne se 7. dubna neslo ve znamení Muzikálových písně a písní divadla Semafor, kterými potěšil ve svém vystoupení zpěvák Hudebního divadla v Karlíně pan Jaroslav Beneš. Slovem pak program doprovázela ostravská spisovatelka a scénáristka Kateřina Tomanová. O spokojenosti svědčil úsměv na tvářích klientů a dlouhý potlesk.

 

Březen 2017

Výstava korunovačních klenotů 

Ve středu 1. března 2017 jsme se naším „Maxíkem“ vypravili do Ostravského muzea, kde probíhala jedinečná akce Výstava korunovačních klenotů. A opravdu bylo na co se dívat, koruny panovníků snad všech světadílů, žezla a jablka nejrůznějších velikostí, která neodmyslitelně patří ke všem  ceremoniím, všechny přítomné doslova uchvátila. Své první dojmy jsme si předali nad dobrou kávou a zákuskem v jedné z útulných kaváren v centru města. Poděkování patří paní ředitelce Jiřině Kábrtové a pracovníkům Ostravského muzea za hezké přijetí všech účastníků „našeho zájezdu“.

Mezinárodní den žen 

Nejen osmý březen se ve Sluníčku nesl jako slavnostní den. Dárků, která  potěšila srdce všech žen bez rozdílů věku, bylo více. Již tradičně přišel s kyticemi růží popřát starosta obce Vítkovice pan Petr Dlabal všem dámám ve věku seniorském a pracovnicím na ranní směně. Posezení na úsecích v retro stylu a slavnostní oběd pak umocnily zážitek ze slavnostního dne. Ke gratulantům nejmilejším pak patřily děti z Mateřské školy U lesa v Ostravě-Zábřehu, které si svým vystoupením 14. března  2017 vysloužily velký potlesk a úsměvy na tvářích přítomných. Odměnou jim pak byly originální  dárečky, zhotovené šikovnýma rukama našich seniorů v zájmových ateliérech.

Utopenci 

Klienti Domova Sluníčko dostali s přicházejícím jarem chuť na utopence. V úterý 21.3.2017 jsme se společně sešli v jídelně úseku A1, kde jsme naložili již zmíněnou pochoutku. Klienti připravili vše potřebné a při krájení cibule jsme si společně poplakali, utopence jsme nakládali s láskou a věříme, že po důkladném uležení si všichni pochutnáme.

Věra Špinarová 

V neděli 26.3.2017 nás navždy opustila p. Věra Špinarová. Ačkoli byla zpěvačka malé postavy, byla obdařena velkým hlasem, který nelze na hudební scéně  nahradit. Věra Špinarová zůstane dál v naších srdcích a jednou se vrátí, tak jak zpívá ve své nádherné písni „Jednou se vrátím“. 

Domov Sluníčko se 29.3.2017 připojil ke smuteční náladě, která panovala v naší Ostravě. Domov se zvláštním režimem při pravidelném setkání klientů v rámci hudebního okénka, zavzpomínal společně na hudební éru skvělé zpěvačky, která měla velmi blízko k Ostravě Věrky Špinarové. Poslechem písní z jejího prvního alba „Andromeda“ a zapálením svíček jsme společně uctili památku naší Věrky.

Únor 2017

Masopust 

V Úterý 28.2.2017 byl Domov Sluníčko ve znamení masopustu. V dopoledních hodinách klienti navštívili Masarykovo náměstí, kde byl připraven tradiční masopustní rynek. Po svém návratu si klienti pochutnali na typickém masopustním obědě (jelitový a jitrnicový prejt se zelím a bramborem). Po krátkém odpočinku jsme se sešli s klienty domova pro seniory a také domova se zvláštním režimem ve společenském sále Domova Sluníčko. Odpolední program vyplnily maškary, které k masopustu bezprostředně patří. Klientům se tak ukázaly masky klibny, báby s dědkem, turek, šašek či smrtka. Kromě tradičních masek se objevila školačka a policista. Program byl proložen vystoupením Jiřinek z Paskova, které měly velký úspěch u všech klientů. Klienti si pochutnali na tradičních koblížcích a čaji s rumem. Celý program se klientům líbil. 

„VALENTÝNSKÉ KUCHTĚNÍ PRO RADOST s Luckou“ 

Dne 14.2.2017 se v „Dámském klubu“ sešli klienti úseku A3 k tomu, aby společně strávili čas a přitom i něco dobrého zakousli. Na základě jejich přání jim naše kuchařka Lucka připravila kuřecí nudličky se zeleninou a křupavé hranolky. K tomu se popíjelo sladké Cinzano, které všem moc chutnalo.
Čekání si klienti zpříjemnili hraním karet a domina, po dobrém jídle a pití pak následoval zpěv a povídání. Všem se to moc líbilo a těší se na další kuchtění.

Leden 2017

Posezení s Dankou 

Pondělní a čtvrteční odpoledne se nesla ve znamení posezení s Dankou. Tato dáma nezanevřela na Sluníčko ani po svém odchodu na zasloužený odpočinek. Navštěvuje klienty, vzpomíná s nimi na časy bývalé, ve svém repertoáru má nepřeberné množství písniček, básní i zábavných hádanek. Přesvědčit se o tom mohli i rodiny našich klientů, kteří se bavili stejně dobře, jako jejich blízcí. Odměnou Dance jsou usměvavé tváře a bouřlivý potlesk.

Bramborákové odpoledne 

Po vánočních dobrotách jsme na úseku B2 společně s klienty úseku B3 v domově se zvláštním režimem spojili síly a rozhodli se naše chuťové buňky obohatit chutí bramboráků. Po důkladné dopolední přípravě jsme si odpoledne v doprovodu starých hitů a vůně placek vychutnávali naše usmažené bramboráky. K pití se podávalo podle chuti pivo, káva nebo čaj. Nálada byla skvělá a díky ní došlo na zpěv i tanečky.

 

   Prosinec 2016

Pečeme sladké překvapení vanilkové rohlíčky

Úsekem B2 ve službě Domova se zvláštním režimem se opět line sladká vůně. Tentokrát z vánočního cukroví. Povedlo se…a víte, jak chutná? Jako vždy…no přece znamenitě.

 CIMG0863CIMG0877CIMG0882

vánoční bankaPečení vánočního cukroví

P1090261P1090256P1090252

 

Advent si klienti domova pro seniory zpříjemnili nejen poslechem vánočních koled, ale také již tradičním pečením vánočního cukroví. Vůně cukroví připomněla klientům i další tradice, o kterých jsme si povídali. Upečené cukroví ozdobilo slavnostní tabule při štědrovečerní večeři a klientům chutnalo.

P1090269P1090274P1090271

P1090240P1090239P1090241

 

Vánoční kuželkový turnaj kuželky

 

P1090401P1090398P1090441P1090426P1090444P1090449vánoční stromeček

 

klavírVánoční koncert housle

 

P1090277 P1090282 P1090286

Vánoční koncert

 Mikuláš mikulas

P1090319P1090374P1090373P1090369P1090356 P1090329P1090312 P1090324 P1090328

ohlas

Listopad 2016

 Pečení “ Boží milosti“ boži milosti

 P1090200 P1090208 P1090211

P1090217 P1090218 P1090222

 

DUO  HELIGONKA

                                       VE SPOLEČENSKÉM SÁLE NÁM ZAHRÁLA A ZAZPÍVALA LIDOVÉ PÍSNIČKY

                                                  lípa 2                            „POD TOU NAŠÍ STAROU LÍPOU“

 

 P1090193 P1090186 P1090185  

 Před-adventní posezení u bramboráku

placek

P1090234 P1090235 P1090238

 

Chystáme se na advent advent 1

 Adventní doba se neúprosně blíží. K adventu neodmyslitelně patří adventní věnce a každou adventní neděli zapálení svíčky. Tuto krásnou tradici dodržujeme i ve službě Domova se zvláštním režimem na úseku B2 a začínáme se zhotovováním symbolu Vánoc a výzdobou.

WP_20161125_09_45_48_Rich_LIWP_20161125_10_37_50_Rich_LIWP_20161125_10_22_45_Rich_LI

 

Povídání o předvánočním čase vánoce

P1090223 P1090225 P1090227

 

Říjen 2016

Na podzim, když kvetou jiřinyjiřina

 Již tradičně nás navštívila hudební skupina VIOLA pod vedením Zdeňka Černohouse.

P1090006 P1090007P1090012

Vystoupení mužského pěveckého sboru Vítkovice viola

P1090045 P1090046 P1090050

 Jak znáte české celebrity hvězda

Ve čtvrtek 13.10.2016 připravil Dámský klub pro klienty domova pro seniory kvíz „jak znáte české celebrity“. Klienti si vyzkoušeli svou znalost českých herců a také hereček, které znali mnohdy již od dětství. Vítězkou kvízu se stala klientka, která správně přiřadila jména ke všem umělcům. Cenou pro vítězku byla sova moudrosti. Na závěr společného setkání si klienti pochutnali na připravených utopencích a zapili je pivem. Klienti se dobře bavili.

P1090076 P1090080 P1090089

 Nostalgické swingování swing

P1090097 P1090095 P1090093

Znám své tělo? tělo

 P1090112 P1090104 P1090099

Medici specifického úseku B1 se zase jednou sešli, aby si vyměnili zkušenosti ze své praxe. Zabrousili jsme do praxe neurologie, kardiologie a na plicní. Samozřejmě jsme si zopakovali i základy stavby lidského těla. Neodpustili jsme si ani jeden krátký kvíz. K předávání zkušeností nechyběla kvalitní káva nebo čaj a něco dobrého na zub.

Posezení u voňavého štrúdlu štrůdl

Společná akce v domově se zvláštním režimem měla opravdu velký úspěch. U lidových písniček a povídání jsme loupali jablka a pekli štrúdly. Odpoledne jsme si na nich u kafíčka pochutnali.

WP_20161021_09_21_02_štrůdly WP_20161021_11_30_39_štrůdly WP_20161021_09_23_58_štrůdly

Odpoledne u vínečkavíno

                                        WP_20161021_15_12_26_Pro WP_20161021_15_25_39_Pro

Šedivé páteční odpoledne bez sluníčka, ale u nás v Domově Sluníčko bylo veselo. Popíjeli jsme výborné vínečko, poslouchali písničky u cimbálu, zpívali a tancovali. Historek z dětství bylo také hodně a dobré nálady ještě více.

Září 2016

Podzimní vzpomínky na vážka

WP_20161013_13_12_21_Pro WP_20161013_13_15_27_Pro WP_20161013_13_15_59_Pro

Krásné je snít

Operety pana Krpce noty

P1080993 P1080996 P1080999

P1080947 P1080948 P1080949

Loučení s létem táborák

P1080953P1080957P1080961

Výlet – Hradce nad Moravicí  hradec

 Dne 14.9. 2016 klienti Domova Sluníčko společně s klienty s Domova Slunovrat prožili krásné slunečné odpoledne v malebném zámku v Hradci nad Moravicí. Milovníci historie se odvážili vstoupit do zámku, kdežto ostatní šli zamluvit místa do místních restaurací. V zámku jsme obdivovali dobový nábytek a rodové znaky. V restauraci jsme si poté pochutnali na pivu a tamní domácí zmrzlině. Výlet jsme zakončili kamarádským rozloučením a všichni jsme v pozdních odpoledních hodinách odjížděli zpět domů.

 P1080926P1080930P1080932P1080934IMG_20160914_152928P1080938

„ZÁŘÍ V PAŘÍŽI“ paříž

Módní návrháři specifického úseku B1 se společně sešli a zavzpomínali na staré dobré časy od 30. let až po léta 90., kdy se nosily zvonové kalhoty, kostýmky nebo klobouky a háčkované rukavičky. Zopakovali jsme si i kulturu správného líčení a česání. Samozřejmě jsme neopomenuli zmínit módní velmoc Paříž spolu s jejími památkami. Nechybělo dobré občerstvení a konečná diskuse.

P1080977P1080982P1080988

 

Červenec + srpen 2016

Cestou necestou po jižní Indii

DSC02796   DSC02818DSC02800

 V rámci „Dámského klubu“ pod vedením p. Vránové a p. Neuwirthové se 18. 8. 2016 uskutečnila ve společenském sále provoněném cedrovými tyčinkami fotoprojekce s názvem „Cestou necestou po Jižní Indii.“ Proč právě Indie? Koordinátorka p.Vránová měla možnost navštívit s malou skupinkou jógínek nejjižnější stát Kerola, oblasti Goa a Gokarna tento nádherný jih Indie  – zemi tisíce barev, vůní a úsměvů. Při komentované prezentaci fotografií měli klienti možnost nahlédnout pod pokličku života místních obyvatel a indické kultury. Po skončení projekce kladli klienti nejednu zvídavou otázku a popíjeli na osvěžení lahodný mléčný koktejl. Tato akce sklidila nejednu pochvalu a velký aplaus.

DSC02816

IMG_20160818_091450 IMG_20160818_094423 IMG_20160818_094249

„MORAVA CUP 2016“ , který se uskutečnil 18.8.2016 v prostorách Domova pro seniory Burešov ve Zlíně, kterého se zúčastnili Sluníčkovi sportovci. 

IMG_20160818_100537 IMG_20160818_134804 IMG_20160818_135018

polsko

P1080741 P1080752 P1080837

„Folklor bez hranic“ navštívil i nás DOMOV SLUNÍČKO

sicilie

P1080871 P1080865 P1080767

Srpnové posezení s otcem Václavem protest

 Mezinárodní politická situace je jistě zajímavým tématem k diskuzi. Vzhledem k aktuálním zprávám v médiích se naši senioři zajímali o otázku rozdílu mezi křesťany a muslimy, biblí a  koránem.Tohoto nelehkého úkolu se zhostil náš milý kaplan Václav Tomíček, který připravil na odpoledne setkání se seniory, kde odpovídal na všechny jemu kladené otázky. Rozpoutala se živá diskuze. Naši senioři Václava Tomíčka velmi dobře znají z našich katolických mší, které jsou v našem Domově Sluníčko pravidelností. Po 1. Setkání tohoto druhu se již všichni těší na další.

WP_20160805_09_39_41_Pro WP_20160805_09_39_46_Pro WP_20160805_10_09_39_Pro

6 cest prstem po mapě

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 Cestovatelé specifického úseku B1 se zase jednou podívali do světa a tentokrát těch cest bylo 6, stejně tolik, kolik je světadílů. Neopomněli jsme ani Antarktidu s Arktidou. Zjistili jsme, že na Sahaře rostou datle, že v Amerických horách jsou sopky a na Filipínách mají chromové doly. Cestovatelé také dumali nad vlajkami největších států každého světadílu. Nechybělo samozřejmě bohaté občerstvení. Cestovatelé společně s průvodci se opět těší na další cestování.

mapa

pohár

Dne 12.7.2016 se zúčastnili naší klienti „8. ročníku petanquového klání “ v rámci MORAVA CUP 2016 v areálu Domova Slunečnice, kde se umístili na prvním místě .

P1080677 P1080678 P1080679

 

P1080702

Červen 2016

Dámský klub a filmové kvízové odpoledne pod pergolou sova

 Ve čtvrtek 23. 6. 2016 jsme se s klienty domova pro seniory sešli pod pergolou v zahradě u filmového kvízu. Klienti poznávali české filmy a pohádky podle písniček a známých „hlášek“. Připomněli jsme si tak např. filmy Vesničko má, středisková, Marečku, podejte mi pero!, Vrchní, prchni nebo také pohádky Pyšná princezna, Popelka a další. Největším oříškem se stal film Slavnosti sněženek. Hlavní cenu vyhrála klientka, která správně poznala 19 filmů a pohádek z celkového počtu 20. Vzhledem k remíze dostali klientky doplňující otázku a díky své rychlé odpovědi jsme získali absolutní vítězku.

DSC02519 DSC02509

Stoletá jubilantka v Domově Sluníčko dort

 Životní jubileum a úctyhodných 100. let oslavila 22. 6. 2016 klientka z Domova Sluníčko p. Marie Dočkalová rodačka z Ostravy. Prožila pestrý a krásný život. Ráda si popovídá, je společenská, miluje květiny a přírodu, s chutí si zahraje také ruské kuželky. Skromná a pokorná jubilantka se smyslem pro humor recept na život nemá, ale jak říká „Vždy jsem se snažila být nad věcí a brát život s humorem“. Ještě jednou oslavenkyní ze srdce přejeme pevné zdraví, štěstí a mnoho dalších spokojených sluníčkových dní v Domově Sluníčko v Ostravě Vítkovicích.

DSC02492

Jahodové osvěžení jahody

 Po roce zase vítáme léto a v tomto krásném ročním období si užíváme voňavé sladké jahody, Jahody byly dříve považovány pro svou chuť za královské ovoce a tudíž jahody, zmrzlina a šlehačka – souhra chutí, která v červnu nesmí chybět. Na úseku B2 Domova se zvláštním režimem se i letos společenská místnost proměnila v cukrárnu. Povídání o jahodách a zmrzlině nám všem zpříjemnilo čekání na chutné osvěžení. Sladké jahody, vanilková zmrzlina, šlehačka, a to vše dozdobeno oplatkou přišlo opravdu k chuti. A co ještě? Jako v pravé cukrárně…nechyběla voňavá káva.

CIMG0853 CIMG0856 CIMG0857

Šmrncnutá ovocná smršť

 V měsíci červnu jsme se s klienty specifického úseku B1 naladili na letní vlnu a sešli se v relaxační zóně. Ke krásnému prosluněnému dni se podával zmrzlinovo-ovocný pohár se šlehačkou. K zahnání žízně jsme měli jablečný nápoj. Celá akce probíhala v duchu vzpomínání na dovolenou, povídáním si o cenových rozdílech dnešní doby a doby minulé. Samozřejmě nesměly chybět ani bulvární články.

P1080635P1080636P1080637

„PALÁCE HOJNOSTI“ – ostravské obchodní domy

V Archivu města Ostravy se dne 9.6. 2016 uskutečnila jednodenní výstava fotografií a dokumentů připomínajících zašlou slávu ostravských obchodních domů, kterými byly např.  Textilia, Brouk a Babka, Rix, Bachner, Baťa a další.

Této výstavy měli možnost zúčastnit se i naši klienti, kteří se tak ve svých vzpomínkách vrátili do časů dávno minulých a s nostalgií zavzpomínali na to, jak v těchto obchodních domech kdysi nakupovali.

WP_20160609_017 WP_20160609_014 WP_20160609_009

 

bakalař

Účast na obhajobě bakalářské práce

Klientky Domova Sluníčko z úseku A3 p. Maňásková a p. Bystroňová se s radostí účastnily dne 7. 6. v rámci obhajoby bakalářské práce studentky sl. Petry Stodůlkové z OU. Studentka v rámci své bakalářské práce oboru ergoterapie se zaměřila v praktické části na canisterapii a pravidelně docházela praktikovat do nedalekého Domova Sluníčko. Obě naše klientky po celou dobu povzbuzovaly studentku a měly následně možnost jako přísedící před zkoušející komisí sledovat průběh obhajoby. Klientky byly velice mile potěšeny z této výjimečné a úspěšné události. Jménem klientek a Domova Sluníčko přejeme sl. Stodůlkové úspěšné další studium na Karlově Univerzitě v Praze.

Květen 2016

majka2Májové odpoledne s písničkou

WP_20160527_09_55_27_Pro WP_20160527_09_55_41_Pro

Krásné slunečné májové odpoledne jsme si na úseku B2 DZR zpříjemnili hudbou. A nebyla to hudba jen tak ledajaká. Krásné muzikálové hity nám vytvořili atmosféru filmu, tance a písní. K dobré náladě jsme popíjeli výtečnou kávu a nechyběla nějaká ta sladká dobrota. Krásné odpoledne jsme v dobré náladě zakončili tancem.

Kuželkové klání kuželky2

P1080615P1080600P1080618P1080604P1080626P1080625

pergolaZahradní slavnost pod pergolou

Dámský klub uspořádal pro klienty DS ve čtvrtek 26. 5. 2016 v odpoledních hodinách zahradní slavnost. Účastníci se sešli v hojném počtu v zahradě pod pergolou, kde pro ně bylo připraveno občerstvení. Připili jsme si Sangrií. Tento lahodný a osvěžující nápoj byl připraven a namíchán s kousky chlazeného melounu, jahod a hroznu. K příjemné náladě a povídání o máji a také historii a vzniku tohoto nápoje hrála hudba a májové písně od známých českých interpretů. Toto milé setkání pod pergolou s hispánskou boulí „Sangria“ si klienti velice pochvalovali.

DSC02222 DSC02230 DSC02233

Rozkvetlározkvelá louka louka

Botanici specifického úseku B1 se opět sešli u prostřeného stolu, aby aktualizovali herbář a předali tak vědomosti novým kolegům. Noví kolegové se dozvěděli, že divizna může dosahovat výšky až 100cm a že petrklíč má asi 550 druhů. Zopakovali jsme si i léčivé rostliny. Novinkou pro nás bylo, že nejen pampeliška, ale i sedmikráska patří mezi léčivky. Botanici byli rádi, že si spolu mohli opět posedět a těší se na další setkání…

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Duben 2016

Rej čarodějnic  černa kočka2

P1080428

černa kočka3P1080442P1080431

P1080447 P1080456černa kočka1

černá kočkaP1080505P1080508

Klauni v dubnu

WP_20160429_15_24_18_Pro

V dubnu má nárok na aprílové chování nejen počasí. Dne 29. 4. jsme v našem Domově poprvé přivítali zdravotní klauny, kteří se s námi přišli podělit o svou dobrou náladu. Kromě povídání zazněly v jejich podání i známé písničky s doprovodem originálních hudebních nástrojů. Přes počáteční nedůvěru se nakonec všichni velice dobře bavili. Symbolem krásného setkání se staly červené klaunské nosy, které všichni v závěru dostali jako milou pozornost.

operety

Tradiční česká kuchyně se špetkou kari kari

Gurmáni specifického úseku B1 zavzpomínali na lahodná jídla, která vařili po revoluci a na poválečnou kuchyni. Měli k dispozici kuchařku z roku 1895 a 1929, z toho vznikly i návrhy jídel pro naši kuchyni, které by naši kuchaři mohli zvládnout. Samozřejmě došlo i na obrázkový kvíz, kdy naši gurmáni měli za úkol poznat tradiční česká jídla jako např. svíčková na smetaně nebo vepřový guláš. Na konec jsme si připili lahodným vychlazeným šampaňským. Tak tedy ,,Na zdraví!!“

P1080415 P1080423 P1080426

 

Dámský klub s Evou a Vaškem

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

V úterý 19. 4. 2016 jsme se v rámci Dámského klubu sešli v jídelně úseku A1, kde jsme společně s klienty poslouchali písničky Evy a Vaška. Klienti se dobře bavili, někteří si zazpívali a pochutnali si na připraveném pohoštění. Na závěr tohoto hudebního posezení si všichni společně zazpívali celosvětově známou píseň v podání Evy a Vaška „Škoda lásky“.

Březen 2016

4 druhy vajec4 vejce

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klienti specifického úseku B1 tentokrát využili své kreativní schopnosti a vytvářeli velikonoční výzdobu. Měli na výběr ze spousty technik, které mohli vyzkoušet a vytvořit si unikátní výrobek. Například jsme využili techniku bavlnkování vajíček nebo klasické malování kraslic. U většiny vyhrála technika malování obrázků temperovými barvami. Odpolední akce se vydařila a klienti odcházeli spokojeně naladěni se svými výrobky.

„Velikonoční překvapení a smažení vajec“

CIMG0791CIMG0810CIMG0803

Pověra praví: „Březen – za kamna vlezem“. Venku sice ještě teplo není, jak nám i pranostika potvrzuje, ale my jsme si na přicházející Velikonoční svátky už v přírodě utrhli větvičky kočiček, zlatého deště a kvetoucí tureckou lísku. Vyrobilo se pár věnečků, ale něco na nich chybí….nazdobená vajíčka. Slovo dalo slovo a my se dohodli na tom, že si pěkně okrášlíme oba úseky Domova se zvláštním režimem – krásně, vlastnoručně nazdobenými vajíčky. No a protože na výzdobu se hodí vajíčka vyfouknutá, tak si pak ze žloutků a bílků usmažíme vaječinu. Přidáme cibulku a špek a hned se nám budou sbíhat sliny. Dopoledne jsme si vajíčka namalovali a pověsili na připravené větvičky. Ano, to jim chybělo, teprve vajíčka dodala větvičkám ten správný „šmrnc“. A odpoledne už jen připravit velký kastrol, nakrájet cibulku, špek a pan Werich by dodal: „a vraž do toho kopu vajec“. Vaječina se podařila na výbornou a všem moc chutnalo. Chutnalo nám o to víc, protože jsme se u jídla mohli kochat pohledem na krásnou výzdobu.

CIMG0824CIMG0832CIMG0799

velikonoce„ VELIKONOČNÍ POSEZENÍ“

Dámský klub Domova Sluníčko uspořádal odpolední velikonoční posezení. Klientky tvořily nejen malované kraslice, ale také byla možnost si vyzkoušet techniku zdobení modrotiskových kraslic, zdobení krajkou nebo ubrouskovou Dekupáž. Při velikonočním posezení nesmělo chybět také oblíbené pletení velikonočních tatarů z vrbového proutí. K velikonočnímu tvoření a dobré náladě přispěl také poslech tradičních moravských písní a vůně upečeného velikonočního zajíčka. 

DSC02063 DSC02066 DSC02076

 MDŽ   karafiat

  P1080358

Poděkování

P1080371P1080357P1080354

Únor 2016

MA SO PU ST

P1080169

 Ve středu 23.2.2016 jsme se s klienty sešli ve společenském sále na Masopustu, který jsme ve Sluníčku slavili v poněkud netradičním termínu. Odpolední program doplnil hudbou a zpěvem p. Ledwos, který sklidil velký úspěch u klientů. Tak, jako u každého masopustu nesměly chybět maškary. V průvodu se tak objevil pan farář, kostelník, medvěd, sibiřská kočka, policista, bába s dědkem, slamák, šašek, ale také nevěsta a smrtka. Pohoštění bylo bohaté, tak jak to k masopustu patří a zlatým hřebem odpoledního programu se stalo pochování basy. Klienti se velmi dobře bavili a odcházeli s krásnými vzpomínkami a v dobré náladě.

P1080135P1080150P1080160P1080154P1080162P1080189P1080193P1080197P1080206P1080208P1080209P1080211

Potěšení u harmoniky s oslavou narozeninMDŽ

 V únoru jsme na úseku B2 slavili. Kulaté jubileum naší klientky jsme oslavili s plnou parádou. K výborné zábavě přispěla produkce živé hudby, krásných tónů harmoniky s veselými písničkami. Za program a občerstvení děkujeme rodině naší jubilantky.

CIMG0766 P1080225 P1080219

 

Valentýnské posezení aneb „Mějme se rádi“. valentin

 Co je Valentýn? Naše starší generace tento svátek jednak moc nezná a také ho nikdy neslavila. Ale my jsme se sešli, protože se spolu cítíme dobře. Seznámili jsme se s historií tohoto svátku a jeho tradicemi v zahraničí a povídali si o našem svátku zamilovaných, který se slaví 1. května. Na lásku k našim bližním si připili a něco sladkého smlsli. V závěru jsme shlédli pěknou pohádku „Labakan“, která pojednává o tolik opomíjené lásce, lásce mateřské. Bylo to moc pěkné odpoledne.

 P1080287 P1080291 P1080301

100 divů světadiva světa

Cestovatelé specifického úseku se byli podívat na 40 divů světa z 5 světadílů. Jako praví průzkumníci byli zvědaví a energii načerpávali z připraveného občerstvení. Samozřejmě nechybělo ani doplňování tekutin. Některé divy se bohužel nedochovaly, ale pomocí vyprávění jsme mohli alespoň přenést jejich krásu slovem. Také jsme se shodli, že ostrov Komodo sice obklopuje průzračná voda a Grand Canyon má krásný výhled, ale přece jen i v naši zemi je na co koukat.

P1080044 P1080047 P1080064

                                                             maxik  Maxík pro Sluníčko

P1070921P1070974P1070981

Středa 10. února 2016 – pro někoho obyčejný všední den, pro někoho den , kdy začíná půst a středa s názvem popeleční je dnem významným. Pro klienty i zaměstnance byl den výjimečný nejen ve smyslu křesťanské tradice, ale událostí, která jej provázela. Oficiálně jsme převzali a pan farář Václav Tomiczek pokřtil vozidlo, které bylo financováno z projektu Rozvoj infrastruktury sociálních služeb se zaměřením na pořízení vozidel pro sociální služby, kde nositelem projektu byl Magistrát města Ostravy. Společně s naším devítimístným „sluníčkovým Maxíkem“ byl pokřtěno i vozidlo Domova Slunovrat. Události se zúčastnili klienti obou zařízení, přivítali jsme i zástupce Magistrátu města Ostravy   Mgr. Jaroslavu Rovňákovou, Ing. Zbyňka Pražáka a starostu obce Vítkovice pana Petra Dlabala. O využití vozidel hovořili ředitelé Domova Sluníčko a Domova Slunovrat, kteří poděkovali nositeli projektu i přítomným členům  komise pro výběr nejvhodnějšího vozidla. A jak dodáváme my „duchovní rodiče“ „Maxíka“ Marek Tejzr a Pavla Sýkorová „teď to ve Sluníčku pořádně rozjedeme“.

 

                                              „MASOPUST“ V CENTRU OSTRAVY masopust

Dne 9.2. 2016 v 9 hodin ráno se 13 klientů našeho Domova spolu s pracovníky vydalo v našem novém „autě“ do centra Ostravy na Masarykovo náměstí, kde se pomalu vše připravovalo na masopustní slavnosti.  Klienti se tak mohli znovu podívat nejen na místa, jim kdysi tak známá, ale ve stylově zdobených stáncích ochutnat i různé tradiční české speciality, pozorovat při práci zručného kováře, nakoupit různé drobnůstky či vychutnat si atmosféru začínajícího Masopustního dne.  Výlet se vydařil, počasí nám docela přálo a i přes občasný silný vítr se na nás sluníčko celou dobu usmívalo.

P1070920P1070912P1070914

  Leden 2016

Pyžamový candrbál noční košile

P1070813P1070730P1070782

Dne 21.ledna 2016 se poprvé v letošním roce sešli příznivci Dámského klubu na odpoledním „Pyžamovém canrdbále“. Klienti ve svých šatnících našli krásné modely pyžam, nočních košil, županů a našla se také čepice, která skvěle doplnila noční košili. Po celou dobu se všichni dobře bavili. Klienti si zatančili, poslechli si hity Karla Hály, Yvonne Přenosilové, Pavla Nováka,  Karla Gotta a dalších interpretů.  K dobré náladě přispěly také soutěže. Připraveno bylo občerstvení a zlatým hřebem byla tombola, ze které si všichni výherci odnesli krásné ceny.

P1070806P1070794P1070764

vesmir1 Cesta do vesmíru vesmír

 Vesmírní průzkumníci specifického úseku B1 měli možnost vydat se na „cestu do vesmíru“ spolu se sondami a zhlédnout i fotografie všech planet sluneční soustavy, neopomenula se ani trpasličí planeta Pluto. Dychtili po informacích, zda i jinde existuje život. Uznali, že na Venuši je moc teplo a na Uranu zase moc zima, tak tedy se budeme držet raději na Zemi. Na závěr naší vesmírné výpravy jsme si společně udělali kvíz, abychom si vryli do paměti zážitky z Mléčné dráhy.

 P1070625 P1070627 P1070623

„Lednové tradice“ vločka

                                                    vločka

Bylo pošmourné lednové odpoledne, bez sluníčka. Slovo dalo slovo a my si začali povídat o našich lidových zvycích, co se vlastně dělo v lednu? Na co se pamatujeme?„Tři králové“ – jsou krásným připomenutím legendy o mudrcích z východu, kteří putovali do Betléma, aby se poklonili právě narozenému Ježíšovi. A víme o nich něco? Tedy kromě toho, že tímto svátkem končí období vánoc? U vaječného koňaku a tradičních máslových sušenek se nám krásně vzpomínalo na dětství, když jsme chodili po koledě. Odpoledne se nám tak krásně rozsvítilo našimi milými vzpomínkami a zahřálo nás jak na těle, tak na duši…

P1070836P1070839P1070841

Posezení u horkého punče vánoční punč

P1070830P1070832P1070855

 Leden – český název měsíce pochází od slova led – měsíc ledu. K lednu také patří zima a mráz a něco na zahřátí. V Domově se zvláštním režimem na úseku B2 jsme si připravili posezení u horkého punče. Horký punč nám krásně provoněl celý úsek, a není divu, nakrájené ovoce a skořice udělaly své. Punč, vzpomínání a jemná hudba nám zpříjemnily krásné odpoledne.